• Pokaz historyczny w PSP w Jełowej

          • W dniu 25 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt.: „Ku niepodległej”. Celem spotkania było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele grupy artystycznej „Rekonstrukto” zaprezentowali wesołą lekcję historii. Opowiedzieli o powstaniu kościuszkowskim, okresie Księstwa Warszawskiego, powstaniu listopadowym, powstaniu styczniowym oraz I wojnie światowej. Uczniowie zapoznali się z strojem i wyposażeniem szwoleżera, kosyniera, powstańca i oficera I Brygady Legionów Polskich. Uczniowie miło i przyjemnie spędzili czas poznając historię ziem polskich pod zaborami. Zapoznali się z kolekcją replik broni używanych przez powstańców i żołnierzy w czasie I wojny światowej. Uczniowie brali bezpośrednio udział w pojedynkach i konkursach.

            Robert Świerc

          • Dzień Babci i Dziadka w "Kawiarence pod drabinkami"

          • 22 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole miłych gości, czyli Babcie i Dziadków, którzy byli niezawodni. Przybyło 120 gości, co bardzo nas nauczycieli cieszy, że impreza szkolna cieszy się dużym zainteresowaniem starszego pokolenia. Sala gimnastyczna już 18 rok z rzędu zamieniła się w „Kawiarenkę pod drabinkami”. Nasi mili goście obejrzeli występy swoich wnucząt, którzy przygotowali mnóstwo niespodzianek z okazji Ich święta. Uczniowie klas I – IV zaprezentowali wiersze, piosenki, przedstawienie w gwarze śląskiej. Goście bawili się świetnie, na ich twarzach widać było dumę z występów wnucząt oraz wzruszenie. Uczniowie wręczyli drobne prezenty swoim Babciom i Dziadkom. Atmosfera w naszej „Kawiarence pod drabinkami” była fantastyczna, widać było, że nasi goście byli zadowoleni ze wspólnego spędzenia czasu ze swoimi wnukami. Na zakończenie imprezy pan Artur Baziuk – dyrektor szkoły złożył życzenia gościom i podziękował uczniom, nauczycielom za przygotowanie świetnej imprezy. My nauczyciele bardzo dziękujemy wszystkim Mamom za pomoc w realizacji tego wspaniałego święta w szkole (za upieczenie ciast).

            Beata Zambrzycka

        • ZEBRANIA Z RODZICAMI
          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • Szanowni Rodzice,

            w dniu 17.01.2019 r. (czwartek) odbędą się ZEBRANIA Z RODZICAMI,
            od godz. 1630 dla klas I - III oraz
            od godz. 1730 dla klas IV - VIII.

            Jednocześnie informujemy, iż w dniu dzisiejszym od godz. 1630 - 1730 w sali nr 3 odbywać się będą warsztaty z zakresu edukacji żywieniowej pt. "SMAKI SZCZĘŚCIA - WZMOCNIJ SWOJĄ I DZIECKA ODPORNOŚĆ".

            Projekt "Subregion Środkowy Wysportowany i Zdrowy"

          • Wycieczka zawodoznawcza klasy VII

          • W dniu 15 stycznia 2019 roku uczniowie klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej brali udział
            w wycieczce do zakładu produkcyjnego Stegu. Jest to firma słynąca z produkcji płytek dekoracyjnych.
            Nasza wycieczka do tego zakładu pracy odbyła się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Celem zajęć było zainteresowanie uczniów lokalnym rynkiem pracy i przybliżenie im wiedzy na temat możliwości wyboru przyszłego zawodu. Była to dla uczniów okazja do poznania tajników wielu zawodów i promocji edukacji zawodowej. Wycieczkę rozpoczęliśmy od poznania historii zakładu  i jego rozbudowy w ciągu ostatnich lat. Zapoznano nas z asortymentem produkowanych płytek dekoracyjnych. Następnie mogliśmy zobaczyć jak funkcjonuje Biuro Obsługi Klienta. Najciekawszym etapem wycieczki było zwiedzanie hali produkcyjnej. Uczniowie mogli przekonać się jak funkcjonuje nowoczesny, dobrze zorganizowany zakład produkcyjny, poznać specyfikę pracy podczas procesu produkcji od początku aż po ostatni etap. Podczas wizyty w firmie młodzież uświadomiła sobie, że prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga bardzo dobrej organizacji pracy wieli ludzi.

            Robert Świerc

          • Kiermasz Bożonarodzeniowy 2018

          • Rada Rodziców, nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej, rodzice Katolickiego Przedszkola oraz Publicznego Przedszkola w Jełowej zorganizowali wspólnie Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbył się
            dnia 2 grudnia 2018 r. Po zakończonym niedzielnym nabożeństwie w kościele około godziny 15:00 bardzo duża liczba mieszkańców przybyła do sali gimnastycznej naszej szkoły, która tego dnia zamieniła się w miejsce zakupów ozdób świątecznych i nie tylko. Wszystkich przybyłych przywitał pan Dyrektor Artur Baziuk, który życzył wszystkim miłego popołudnia w naszej szkole oraz wielu wrażeń w czasie oglądania występów przygotowanych przez dzieci. Uczennice z koła muzycznego naszej szkoły swoją grą na instrumentach, wspaniałymi piosenkami wprowadziły wszystkich w nastrój nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie dzieci i dorośli mogli udekorować pierniki, które później zabrano do domów. Kupowano ozdoby choinkowe, świąteczne elementy dekoracyjne i inne rzeczy, które mogą być świetnymi prezentami pod choinkę dla bliskich. Dzieci mogły nauczyć się ozdób techniką origami. Było także przygotowane stanowisko fotograficzne – Foto -budka, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przybyli goście mogli przy herbatce i ciastku spędzić miło niedzielne popołudnie i oglądać kolejne występy, które były w wykonaniu przedszkolaków. Najpierw wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola w Jełowej, a następnie dzieci z Katolickiego Przedszkola im. Bł. Karoliny w Jełowej. Brawa rozbrzmiewały bardzo długo, gdyż wszyscy byli zachwyceni występami najmłodszych. To niedzielne spotkanie promowało tradycje i zwyczaje świąteczne, a także było wspólnym spędzeniem czasu z dziećmi, dla których zachwyt w oczach rodziców jest największym darem. Kiermasz Bożonarodzeniowy okazał się bardzo udaną wspólną imprezą, którą mamy nadzieję kontynuować w kolejnych latach.

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Wigilijna Święta Noc,
            Od opłatka bije blask,
            Ale gdzieś tam ulicami,
            Krążą Ci, co są dziś sami.
            Pusty talerz dostawiamy,
            Może zbłądzą pod nasz dach?
            Wigilijna Święta Noc,
            Niesie łaskę w każdy dom,
            Serca swoje otwieramy
            Dla tych, którzy są dziś z nami
            I z czułością wspominamy tych,
            Co już odeszli stąd.

             

            Drodzy Uczniowie i Szanowni Rodzice!
                           Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech Nowy Rok 2019 przyniesie wszelką pomyślność i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń. 

            Życzą:
            Dyrektor i Grono Pedagogiczne
            Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej

          • "SZKOŁA ROKU" i "NAUCZYCIEL NA MEDAL"

          • Szanowni Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły, uprzejmie informujemy, iż 12 grudnia 2018 r. odbyła się gala podsumowująca drugą edycję plebiscytu "Nauczyciel na medal" i "Szkoła Roku", podczas której ogłoszono laureatów plebiscytu w ww. kategoriach.

            Organizatorami Plebiscytu są Polska Press sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Domaniewskiej 45 w Warszawie oraz Pro Media Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Powstańców Śląskich 9 w Opolu, a partnerem -  Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu. Plebiscyt prowadzony był na łamach „Nowej Trybuny Opolskiej”, „Fakty, tygodnik lokalny” oraz na stronie serwisu nto.pl.

            Z wielka radością i dumą oznajmiamy, iż I miejsce w kategorii Nauczyciel klas IV – VIII w powiecie opolskim zajął nasz nauczyciel – mgr Jacek Wieczorek. W kategorii Szkoły Roku – I miejsce w powiecie opolskim oraz I miejsce w województwie opolskim, a tym samym tytuł „SZKOŁY ROKU” zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej !!!

            Tak ogromne wyróżnienie jest dla nas sygnałem, iż wspólnie tworzymy szkołę przyjazną Uczniowi, otwartą i spełniającą oczekiwania naszych Rodziców, a zarazem miejscem, gdzie procesy edukacyjne są przeplatane zabawą i przygodą, których inicjatorami są nasi nauczyciele, nieustannie poszukujący  talentów i pasji u swoich podopiecznych. Dziękujemy za zaufanie jakim obdarzyliście naszą Szkołę i wszystkich jej pracowników.

             Dyrektor Szkoły

            mgr Artur Baziuk
             

          • XXV Konkurs Literacki "Ze Śląskiem na ty"

          • W dniu 24 listopada 2018 r. o godz. 16:00 w Łubniańskim Ośrodku Kultury w Łubnianach odbyło się uroczyste podsumowanie XXV Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”.
            Z naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie 6 uczniów: Marek Buchta – kl. VII, Paulina Buchta – kl. VII, Melania Świtała – kl. VI, Sonia Kowalczyk – kl. V b, Jakub Urbanek – kl. V b, Wiktor Świtała – kl. IV b. Na konkurs napłynęło 101 prac w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i dorośli. Prace oceniało jury w składzie: prof. Teresa Smolińska, prof. Bogusław Wyderka, Piotr Badura i o. werbista Henryk Kałuża. Praca pt. „Historia ło kozie” napisana przez Wiktora znalazła się wśród prac wyróżnionych w kategorii klas I – IV szkół podstawowych. Wiktor otrzymał wspaniałe nagrody, jego zdjęcie znajduje się w gazecie opolskiej nto. Jesteśmy dumni z naszego ucznia Wiktora oraz  dziękujemy tym uczniom, którzy podjęli trud uczestniczenia w jubileuszowym konkursie. 

          • 100 Rocznica Święta Niepodległości

          • Dnia 9 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego powitał przybyłych gości, czyli przedszkolaków  z wychowawczyniami z dwóch przedszkoli  w Jełowej. Następnie zaprosił wszystkich zebranych na sali gimnastycznej na część artystyczną pt. ”Pociąg do wolności”, którą przygotowali uczniowie klasy V a, uczennica klasy VI oraz grupa uczniów z klasy VIII. Wszyscy w ciszy i skupieniu słuchali tekstów o trudnej historii naszego kraju, słuchali wierszy i pieśni patriotycznych. W części Stacja kolejowa – Wolność uczeń zapalił symboliczny znicz pamięci dla bohaterów, którzy oddali swoje życie za Polskę. Po słowach o hymnie państwowym, oddając szacunek symbolom narodowym o godzinie 11:11 wszyscy zebrani zaśpiewali 4 zwrotki hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Potem były wiersze o Orle Białym i wiersz „Ojczyzna”. Na zakończenie akademii wystąpiła grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej, która przepięknie zaśpiewała pieśń pt. „Przybyli ułani”. Następnie pan Dyrektor podziękował młodym artystom za przygotowanie akademii pod opieką pań polonistek, pani  z muzyki i pana z historii oraz najmłodszym gościom – przedszkolakom z ich paniami. Powiedział kilka słów o ważności dla nas Polaków daty 11 listopada. „My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość”. Uczniowie klas I - VII wykonali piękne plakaty, które były jednym z elementów dekoracji sali gimnastycznej (można je obejrzeć w zakładce Galeria).
            „Ojczyzna – to czas dawny, Ojczyzna – to czas bliski,
            To miły dom rodzinny i matki oczy jasne.
            Ojczyzna – to jest mowa znana od kołyski,
            Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”.

          • Bieg Niepodległości w naszej szkole

          • Niepodległość jest darem dla każdego narodu. 11 listopada 1918 roku Polacy po 123 latach niewoli i zaborów odzyskali upragnioną wolność. Data ta jest także dniem zakończenia I wojny światowej. 7 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się Bieg Niepodległości. Celem biegu było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów i lokalnej społeczności, integracja uczniów oraz mieszkańców Jełowej. W biegu wzięli udział uczniowie, nauczyciele naszej szkoły, dzieci z Publicznego Przedszkola w Jełowej oraz mieszkańcy. Uczestnicy ubrani byli w barwy narodowe. Wydarzenie rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu państwowego i przemówienia dyrektora szkoły. Następnie rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy klasami do których mogła przyłączyć się dowolna liczba zaproszonych uczestników. Bieg zakończył się zwycięstwem klasy siódmej, która najliczniej ukończyła bieg na dystansie jednego kilometra. Wyróżnienie otrzymała klasa VA za kreatywność i zaproszenie największej liczby uczestników. Tak naprawdę zwycięzcami były wszystkie drużyny, gdyż podczas biegu umacniał się wśród tych naszych, młodych, polskich obywateli odpowiedzialny i naturalny patriotyzm. Wśród uczestników można było dostrzec napięcie, zaangażowanie, chęć zwycięstwa, ale i poczucie jedności zespołowej.  Na wyznaczonej trasie mieniły się kolory biało – czerwone, co dowodzi, że uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do biegu. Na zakończenie uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Zdjęcia z Biegu Niepodległości można obejrzeć w Galerii.

          • Ogłoszenie

          •  

            BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

            Bieg niepodległości odbędzie się 7 listopada 2018 roku w Jełowej.

            Wyjście spod  szkoły o godzinie 12:30

            1. Cele i założenia biegu
              • Upamiętnienie  100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
              • Promocja szkoły
              • Propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów i lokalnej społeczności

            2. Organizator:

            • Jacek Wieczorek, Artur Baziuk, Bogusława Domino - Pawelec, Robert Świerc


            3. Udział w biegu mogą wziąć uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej oraz mieszkańcy.

             

            4. Uczestnicy marszu ubierają się w barwy narodowe :

            Chłopcy na biało, dziewczyny na czerwono.

             

            Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i mieszkańców do wspólnego biegu ulicami Jełowej i uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości

          • Bal Wszystkich Świętych

          • Stało się tradycją naszej szkoły, że 31 października odbywa się Bal Wszystkich Świętych. Również w tym roku, w październikowy wieczór nie zabrakło „Świętych”, którzy odwiedzili naszą szkołę. Był z nami św. Marcin, Piotr, Franciszek, św. Filomena, Matka Teresa z Kalkuty, bł. Dominika Brun Barbantini czy bł. Karolina. I, jak to w niebie, niezliczona rzesza innych świętych.

            Dzieci znały i opowiedziały historie świętych postaci, za które się przebrały. Na bal przybyły także przedszkolaki. Najmłodszy aniołek na balu miał niespełna 3 lata.

            Jak to na balu – było dużo śpiewów, tańców, zabaw i oczywiście dużo śmiechu.

            Podziękowania należą się uczniom ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, którzy zajęli się muzyką oraz dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników balu, szczególnie tych najmłodszych.

          • Nasza uczennica w opolskiej TVP3

          • 26 października nasza uczennica - Amelia Brandys (V b) wystąpiła w programie O!polskie o poranku w TVP3 Opole. W trakcie występu zaprezentowała piosenkę w języku angielskim "Talking To the Moon" Bruna Marsa. Po raz pierwszy zachwyciła nas tą piosenką w trakcie Konkursu Piosenki Obcojęzycznej zorganizowanego w naszej szkole przez mgr Annę Mróz i mgr Beatę Urbanek na początku października. Amelia wspólnie z Magdą Konik zajęły I miejsce i otrzymały tytuł Piosenki roku. 
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
            Zachęcamy do obejrzenia występu w TVP3!

            https://opole.tvp.pl/23441554/opolskie-o-poranku 

          • Wycieczka do Wałbrzycha, Grodna i Walimia

          • 24 października 2018 roku uczniowie klas piątych i klasy szóstej z wychowawcami brali udział w wycieczce przedmiotowej do Wałbrzycha, Grodna i Walimia. Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Jest to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć kopalniany park maszynowy, kopalnianą infrastrukturę oraz poznać specyfikę niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika. Następnie uczniowie zwiedzali Zamek Grodno. Przewodnik opowiedział historię powstania zamku, następnie oprowadził nas po ciekawych miejscach tej starej budowli. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli armatę, studnię, portale, komnaty i ekspozycje poświęcone dawnej sztuce oblężniczej. Największą atrakcją okazało się wspinanie na wieżę widokową po stromych schodach. Z wieży roztaczał się przepiękny widok na Jezioro Bystrzyckie i pobliskie góry. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sztolni Walimskich tzw. Kompleksu „Rzeczka”. Jest to jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Była to jedna z największych militarnych inwestycji III Rzeszy. Do podziemi prowadzi saperski most drogowy Baileya produkcji amerykańskiej z 1943 r.  Długość sztolni to ponad 500 metrów trasy, kubatura  14 000 m3. Obiekt składa się z trzech równoległych korytarzy. Trasa turystyczna została wzbogacona o efekty audiowizualne. Wycieczka była udana i pełna wrażeń. 

          • Spotkanie z pisarką w ŁOK w Łubnianach

          • Dnia 16 października 2018 r. uczniowie klasy IV a, IV b, V a, V b z nauczycielkami pojechali do Łubniańskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży AGNIESZKĄ  TYSZKĄ. Pisarka ma na swoim koncie prawie 40 napisanych książek, z których najbardziej znana jest seria pt. „Zosia z ulicy Kociej”. Autorka opowiedziała dzieciom skąd czerpie inspiracje do pisania książek. Dzieci zadawały pisarce mnóstwo ciekawych pytań, na które ona cierpliwie odpowiadała. Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł otrzymać autograf pisarki, zamówić książkę z dedykacją i zrobić zdjęcie.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 12 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod okiem pani Justyny Kornek. Uczniowie wykonali inscenizację pt.: „Marzenia nauczyciela”, która była kontynuacją zeszłorocznego przedstawienia „Zegar”. Program uświetniły piosenki w wykonaniu uczennic z kółka muzycznego oraz uczniów z klasy IV, których przygotowała pani Barbara Kowalczyk.

          • Oktoberfest

          • Koło DFK w Jełowej zorganizowało 6. października już po raz trzeci Oktoberfest.

            Licznie przybyli goście z Jełowej i okolic. Uczniowie naszej szkoły z klas V A i VB

            pięknie przebrani w stroje bawarskie przedstawili tradycyjne  tańce ludowe.

            Ania Buchta i Amelka Brandys zaśpiewały przebój Helene Fischer pt. Atemlos durch die Nacht.    Melania Świtała i Michaela Kochanek wybrały piosenkę z repertuaru Semino Rossi  pt. Rot sind die Rosen oraz popularną piosenkę ludową Herz- Schmerz - Polka. Dzieci otrzymały słodkie upominki oraz nie zabrakło dla nich zabaw i atrakcji . Na koniec znany piosenkarz Norbert Rasch i Melania Świtała      z kl. VI  zaśpiewali w duecie przebój Rot sind die Rosen. Wykonawcy bardzo podobali się publiczności i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.