• Podsumowanie projektu "Rural Schools Under Focus"
          • Podsumowanie projektu "Rural Schools Under Focus"

          • Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej znalazła się w gronie 11 szkół z całej Europy i jako jedyna szkoła z Polski, które uczestniczyły w badaniu "Rural Schools Under Focus"   prowadzonym przez European Schoolnet z siedzibą w Brukseli, dotyczącym funkcjonowania małych szkół oraz szkół z obszarów wiejskich.

            Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej:

             http://www.eun.org/news/detail?articleId=10124336

            O projekcie wspomniała między innymi Opolska Kurator Oświaty - Joanna Raźniewska, będąca naszym gościem honorowym na uroczystości podpisania partnerstwa pomiędzy naszą szkołą a Instytutem Śląskim w Opolu, które odbyło się 25 kwietnia 2024 r. 

            European Schoolnet prezentuje pierwszą publikację swojej Grupy Zainteresowań ds. „Małych i wiejskich szkół” zatytułowaną „Szkoły wiejskie w centrum uwagi”. Niniejsza publikacja zawiera 11 monografii obejmujących 11 krajów (Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Malta, Polska, Serbia, Szwecja, Hiszpania) w 11 językach oraz analizę porównawczą wyników tych monografii.

            Monografie badają stan edukacji na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach i opierają się na ankietach i wywiadach przeprowadzonych przez European Schoolnet wśród nauczycieli i dyrektorów szkół na obszarach wiejskich.

            Autorzy badają temat z czterech punktów widzenia, a następnie porównują te cztery wymiary:

            Wymiar 1: Przywództwo i zarządzanie w małych szkołach wiejskich

            W tej części skupiono się na różnych podejściach do przywództwa, podejmowania decyzji
            i podejmowania inicjatywy w badanych szkołach oraz na różnych istniejących strukturach zarządzania.

            Wymiar 2: Innowacje systemowe – współpraca na rzecz innowacji w systemie szkolnym

            Wymiar ten dzieli się na trzy szczegółowe obszary: rola rodziców, współpraca z rodzinami
            i współpraca ze społecznością lokalną. Ostatnia część skupia się na współpracy szkół i współpracy szkół z podmiotami pozaszkolnymi.

            Wymiar 3: Praktyki pedagogiczne / Praktyki nauczycielskie

            Wymiar ten jest podzielony na dwie części: „Organizacja przestrzeni i czasu” oraz „Zarządzanie klasą” i bada aspekty dydaktyczne oraz zarządzanie klasą pod względem przestrzeni i czasu. Zwrócono uwagę na strategie stosowane w zarządzaniu klasami wieloklasowymi, gdziekolwiek one istnieją, oraz wykorzystanie treści i urządzeń cyfrowych w klasie.

            Wymiar 4: ICT jako narzędzie włączania

            Wymiar ten obejmuje dwa konkretne aspekty: „nauczanie na odległość” i „nauka na odległość” oraz bada i porównuje sposoby wykorzystania technologii w procesie nauczania i uczenia się w celu pokonania dystansu fizycznego i umożliwienia samodzielnej nauki w sytuacjach awaryjnych.

            Po przeprowadzeniu analizy porównawczej w publikacji wskazano zestaw wyzwań i możliwości oraz przedstawiono szereg zaleceń dla decydentów, dyrektorów szkół i nauczycieli.

            Do głównych wykrytych wyzwań należał brak zasobów, nieodpowiednia infrastruktura i niedobór wykwalifikowanych nauczycieli. Jednak trudna sytuacja małych i wiejskich szkół jest również postrzegana jako szansa na wprowadzenie metod nauczania opartych na technologii, budowanie bardziej zróżnicowanego i rozszerzonego profilu nauczycieli oraz promowanie sieci i wzajemnych powiązań.

            Autorzy podkreślają znaczenie partnerstw, tworzenia sieci kontaktów i praktyk współpracy dla wspierania doskonalenia szkół w szkołach zdalnych, w szczególności poprzez oferowanie nauczycielom otwartej społeczności praktyków, której mogą być częścią, i proponują, aby społeczności te dzieliły się praktykami w zakresie wykorzystania technologii edukacyjnych w związku z izolacją.

            Dziękujemy Kuratorium Oświaty w Opolu za wyróżnienie i możliwość udziału w tak ważnych badaniach na rzecz edukacji w krajach europejskich.  

            European Schoolnet (EUN)

        • Jesteśmy „Szkołą Partnerską Instytutu Śląskiego”.
          • Jesteśmy „Szkołą Partnerską Instytutu Śląskiego”.

          • Podpisanie partnerstwa między Publiczną Szkołą Podstawową w Jełowej a Instytutem Śląskim w Opolu było wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło dzisiaj wiele ważnych osób w naszej szkole. Obecność Wójta Gminy - Pawła Wąsiaka oraz Opolskiej Kurator Oświaty - Joanny Raźniewskiej podkreśliła rangę i znaczenie tego partnerstwa dla lokalnej społeczności.  

            Geneza takiego partnerstwa wynika zarówno z chęci rozwoju i współpracy naszej szkoły z instytucją edukacyjno - kulturalną, jak i z zainteresowania szkoły tematyką regionalną i chęci wzbogacenia programu nauczania o lokalne treści i tradycje. Partnerstwo szkoły z Instytutem Śląskim w Opolu przyniesie różnorodne korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla samej szkoły oraz instytutu.

            Uroczystość była nie tylko formalnym aktem podpisania dokumentów, ale także okazją do wspólnego świętowania i celebracji. Występy uczennicy klasy drugiej Sophiji Holik oraz grupy uczniów z klas II - VIII, którzy wykonali utwór "Gaude Mater", dodatkowo uświetniły to wydarzenie. Muzyka ma moc budowania atmosfery, integrowania społeczności i podkreślania emocji, dlatego właśnie wybór takich elementów był trafiony.

            Dziękujemy dyrektorowi Instytutu Śląskiego – dr Bartoszowi Kuświkowi, Wójtowi Gminy Łubniany – Pawłowi Wąsiakowi za wsparcie oraz zaangażowanie w rozwój naszej szkolnej społeczności. Składamy serdeczne podziękowania Opolskiej Kurator Oświaty- Joannie Raźniewskiej za zaszczycenie nas swoją obecnością i za wyraz wsparcia dla naszej szkoły. Wasza obecność dodała wagi i znaczenia temu wyjątkowemu wydarzeniu i jest niezmiernie cenna dla naszej szkolnej społeczności.

            Dziękujemy, że możemy liczyć na Waszą pomoc i współpracę w dalszym rozwoju naszych działań edukacyjnych.

            W drugiej odsłonie dzisiejszego wydarzenia uczniowie klas 4 – 5 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod opieką pracowników Instytutu Śląskiego, natomiast klasy starsze aktywnie uczestniczyły w wykładzie prowadzonym przez dr Bartosza Kuświka.

            Serdeczne podziękowania także dla wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości oraz dla naszych utalentowanych uczniów, którzy wspaniale zaprezentowali się podczas części artystycznej.

            Od dzisiaj z dumą będziemy używać określenia „Szkoły Partnerskiej Instytutu Śląskiego”.

        • II MIEJSCE NASZEJ SZKOŁY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE WIEDZY O JEZYKU POLSKIM
          • II MIEJSCE NASZEJ SZKOŁY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE WIEDZY O JEZYKU POLSKIM

          • 24 kwietnia na Uniwersytecie Opolskim odbył się finał wojewódzkiego konkursu Wiedzy o Języku Polskim, w którym nasza szkoła otrzymała II miejsce za projekt promujący kulturę języka polskiego.
            W spotkaniu uczestniczyło troje uczniów kl. VII oraz prowadząca projekt p. Justyna Konik

        • WYCIECZKI KLASY VII DO OPOLA
          • WYCIECZKI KLASY VII DO OPOLA

          • W minionych dniach siódmoklasiści dwukrotnie odwiedzili Opole. W czwartek 10 kwietnia wybrali się na wycieczkę do kina i na kręgielnię, a we wtorek 16 kwietnia uczestniczyli w Muzeum Polskiej Piosenki w promocji płyty  "Miasto oddycha" związanej z Projektem Baczyński. Na to wydarzenie nasza szkoła otrzymała zaproszenie z Instytutu Śląskiego. 
            Justyna Konik

        • NIEBIESKIE IGRZYSKA
          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • W dniach 03-05.04.2024 celebrowaliśmy w szkole „Niebieskie Igrzyska”, były to Dni Świadomości o Spektrum Autyzmu. Uczniowie brali udział w warsztatach, które poprowadzili mgr Katrin Urban, mgr Sylwiusz Kuliczkowski, mgr Małgorzata Grojca oraz mgr Izabela Marut. Na spotkaniach z uczniami miały miejsce wyjątkowe chwile: wyznania, słowa zrozumienia, gesty akceptacji, za co Wam bardzo dziękujemy! Środa Kulinarna była równie wyjątkowa, uczniowie pod okiem mgr Renaty Kamińskiej przygotowali niebieskie desery dla szkolnej społeczności. Było przepysznie! 
            Czwartek był dniam w niebieskich barwach, gdzie każdy z nas miał na sobie coś niebieskiego, który jest symbolem osób w spektrum. 
            W piątek królowały rozgrywki sportowe, tor przeszkód przygotował mgr Sylwiusz Kuliczkowski oraz mgr Jacek Wieczorek. Atrakcją dla uczniów była także ścianka balonowa- dziękujemy Państwu Raczek z Rady Rodziców za wsparcie oraz tematyczne szkolne gazetki. 
            Tegoroczne ”Niebieskie Igrzyska” przechodzą do historii, do zobaczenia w kolejnych latach. 
             

        • Warsztaty o układzie słonecznym
          • Warsztaty o układzie słonecznym

          • Dzisiaj do naszej szkoły zawitała Pani dr hab. Ewa Pawelec, która na co dzień pracuje na Uniwersytecie Opolskim w Katedrze Fizyki. Pani doktor zaprezentowała klasie VII i VIII wykład o planetach Układu Słonecznego. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jako ludzie jesteśmy maleńką drobinką we Wszechświecie a Ziemia jest może niewielką, ale za to najpiękniejszą z planet

        • WYCIECZKA KL. III DO KRAKOWA 
          • WYCIECZKA KL. III DO KRAKOWA 

          • WYCIECZKA KL. III DO KRAKOWA 
            W czwartek, 4 kwietnia, trzecioklasiści pod opieką wychowawczyni p. Małgorzaty Popławskiej-Vidy i p. Justyny Konik wybrali się do Krakowa. Wycieczka była nagrodą w konkursie "Spotkania ze sztuką" organizowanym przez Fundację PGE na przełomie grudnia i stycznia, w którym Maria Weidel reprezentowała swoją klasę.
            Uczniowie w Muzeum Narodowym uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej sposobom wykorzystania kolorów i kształtów w sztuce. Mogli też zobaczyć pracę swojej koleżanki.

            Po wizycie w muzeum poznali zabytki Krakowa.

            Justyna Konik

        • NASI UCZNIOWIE NA UNIWERSYTECIE OPOLSKIM
          • NASI UCZNIOWIE NA UNIWERSYTECIE OPOLSKIM

          • 20 marca dwoje siódmoklasistów, Katarzyna Królikowska i Jakub Hajduk reprezentowali naszą szkołę w finale wojewódzkiego Konkursu  Wiedzy o Języku Polskim, który odbywał się na Uniwersytecie Opolskim. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem i testem, a wcześniej wysłuchali wykładu o roli postaci silnej kobiety w lietraturze. 
            Cieszę się, że ta dwójka podjęła wyzwanie i spróbowała swych sił. Nasza szkoła była jedną z 17 szkół podstawowych w województwie, która wzięła udział w konkursie.
            Justyna Konik

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS IV-VIII
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS IV-VIII

          • Uczniowie klas starszych wzięli udział 13 marca w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, eliminacjach do gminnego konkursu "Mówię Śpiewająco". 
            Rywalizacja w kategorii klas IV-VI była bardzo mocna, najwięcej uczestników dała nam klasa IV. 
            Jury w składzie: Justyna Konik, Beata Zambrzycka i Katrin Urban nagrodziło Lilianę Kupczak z kl. IV,  Pawła Stascha z kl. IV i Laurę Ficek z kl. V, którzy razem z siódmoklasistkami: Pauliną Głuszek, Mają Bursy i Sonią Żaczek zostali wytypowani do udziału w konkursie gminnym. 
            Brawa dla nich i dla wszystkich uczestników!
            Justyna Konik