Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej znalazła się w gronie 11 szkół z całej Europy i jako jedyna szkoła z Polski, które uczestniczyły w badaniu "Rural Schools Under Focus" prowadzonym przez European Schoolnet z siedzibą w Brukseli, dotyczącym funkcjonowania małych szkół oraz szkół z obszarów wiejskich.
Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej:
http://www.eun.org/news/detail?articleId=10124336
O projekcie wspomniała między innymi Opolska Kurator Oświaty - Joanna Raźniewska, będąca naszym gościem honorowym na uroczystości podpisania partnerstwa pomiędzy naszą szkołą a Instytutem Śląskim w Opolu, które odbyło się 25 kwietnia 2024 r.
European Schoolnet prezentuje pierwszą publikację swojej Grupy Zainteresowań ds. „Małych i wiejskich szkół” zatytułowaną „Szkoły wiejskie w centrum uwagi”. Niniejsza publikacja zawiera 11 monografii obejmujących 11 krajów (Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Malta, Polska, Serbia, Szwecja, Hiszpania) w 11 językach oraz analizę porównawczą wyników tych monografii.
Monografie badają stan edukacji na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach i opierają się na ankietach i wywiadach przeprowadzonych przez European Schoolnet wśród nauczycieli i dyrektorów szkół na obszarach wiejskich.
Autorzy badają temat z czterech punktów widzenia, a następnie porównują te cztery wymiary:
Wymiar 1: Przywództwo i zarządzanie w małych szkołach wiejskich
W tej części skupiono się na różnych podejściach do przywództwa, podejmowania decyzji
i podejmowania inicjatywy w badanych szkołach oraz na różnych istniejących strukturach zarządzania.
Wymiar 2: Innowacje systemowe – współpraca na rzecz innowacji w systemie szkolnym
Wymiar ten dzieli się na trzy szczegółowe obszary: rola rodziców, współpraca z rodzinami
i współpraca ze społecznością lokalną. Ostatnia część skupia się na współpracy szkół i współpracy szkół z podmiotami pozaszkolnymi.
Wymiar 3: Praktyki pedagogiczne / Praktyki nauczycielskie
Wymiar ten jest podzielony na dwie części: „Organizacja przestrzeni i czasu” oraz „Zarządzanie klasą” i bada aspekty dydaktyczne oraz zarządzanie klasą pod względem przestrzeni i czasu. Zwrócono uwagę na strategie stosowane w zarządzaniu klasami wieloklasowymi, gdziekolwiek one istnieją, oraz wykorzystanie treści i urządzeń cyfrowych w klasie.
Wymiar 4: ICT jako narzędzie włączania
Wymiar ten obejmuje dwa konkretne aspekty: „nauczanie na odległość” i „nauka na odległość” oraz bada i porównuje sposoby wykorzystania technologii w procesie nauczania i uczenia się w celu pokonania dystansu fizycznego i umożliwienia samodzielnej nauki w sytuacjach awaryjnych.
Po przeprowadzeniu analizy porównawczej w publikacji wskazano zestaw wyzwań i możliwości oraz przedstawiono szereg zaleceń dla decydentów, dyrektorów szkół i nauczycieli.
Do głównych wykrytych wyzwań należał brak zasobów, nieodpowiednia infrastruktura i niedobór wykwalifikowanych nauczycieli. Jednak trudna sytuacja małych i wiejskich szkół jest również postrzegana jako szansa na wprowadzenie metod nauczania opartych na technologii, budowanie bardziej zróżnicowanego i rozszerzonego profilu nauczycieli oraz promowanie sieci i wzajemnych powiązań.
Autorzy podkreślają znaczenie partnerstw, tworzenia sieci kontaktów i praktyk współpracy dla wspierania doskonalenia szkół w szkołach zdalnych, w szczególności poprzez oferowanie nauczycielom otwartej społeczności praktyków, której mogą być częścią, i proponują, aby społeczności te dzieliły się praktykami w zakresie wykorzystania technologii edukacyjnych w związku z izolacją.
Dziękujemy Kuratorium Oświaty w Opolu za wyróżnienie i możliwość udziału w tak ważnych badaniach na rzecz edukacji w krajach europejskich.
European Schoolnet (EUN)