Szanowni Państwo,
Rada Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie zapraszaja na Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w naszej szkole 27 listopada 2022 r. (niedziela) od godz. 11.30 na sali gimnstycznej.
Serdecznie zapraszamy
Szanowni Państwo,
Rada Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie zapraszaja na Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w naszej szkole 27 listopada 2022 r. (niedziela) od godz. 11.30 na sali gimnstycznej.
Serdecznie zapraszamy
18 listopada br. w naszej szkole obchodzony był Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły przebrani za bajkowe postacie. Ten dzień miał wszystkim – tym najmłodszym i tym nieco starszym – przypomnieć, jak ważne są bajki oraz przywołać mądrości i wartości w nich zawarte. Najważniejszym celem było popularyzowanie bajek bez przemocy, takich, gdzie dobro zawsze wygrywa a zło zostaje ukarane. Uczniowie słuchali fragmentów bajek tych znanych i mniej znanych. W bibliotece mogli zobaczyć bajki, które oglądali ich rodzice w czasach swej młodości (m.in. „Zaczarowany ołówek”, „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”). Mogli też sprawdzić swą wiedzę na temat bajek i baśni biorąc udział w bajkowym quizie. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Bajkowe spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości i dostarczyło wrażeń. Skłoniło też do refleksji nad wartościami zawartymi w bajkach.
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Doskonale o tym wiedzą uczniowie klas I - III. Dlatego z wielkim zaangażowaniem jak co roku wzięli udział w ogólnopolskim programie "Śniadanie daje moc". Dzieci zapoznawały się z zasadami zdrowego odżywiania, a następnie przygotowały smaczne i kolorowe kanapki. Mamy nadzieję, że takie wesołe, pomysłowe i zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą w domach naszych uczniów!
10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice rozpoczęli spotkanie od odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego.
Później obejrzeliśmy część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy czwartej. Po wysłuchaniu wierszy, nastąpił miły moment. Każda klas przygotowała pieśń patriotyczną. Uczniowie byli wspaniali. To ważne dla nas Polaków święto, obchodziliśmy radośnie, śpiewając pieśni patriotyczne.
Będziemy zawsze pamiętać, że listopad 1918 r. przyniósł Polakom upragnioną wolność po 123 latach niewoli. Ale także chcemy uczyć się ciekawych pieśni, które towarzyszyły strzelcom, legionistom w czasie walk o wolność. Naszym wspólnym śpiewaniem chcieliśmy oddać hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość.
Dziś cieszymy się, że mamy wolną i niepodległą Polskę.
„Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła:
To polski dom, polska szkoła.
Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno”
Zdjęcia z uroczystości są do obejrzenia w galerii tutaj.
W ramach cyklicznej akcji samorządu szkolnego uczniowie przygotowali dzisiaj dla swoich rówieśników kanapki z pastą jajeczną. Przekąskę smaczną, szybką i o walorach zdrowotnych. Używaliśmy jaj, które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego ekologicznego gospodarstwa rolnego.
Zapraszamy do relacji.
W ramach Święta Drzewa, nazywanego też Dniem Drzewa, naszą szkołę odwiedziła z prelekcją Pani dr Elżbieta Gołąbek - dendrolog na Uniwersytecie Opolskim. Uczniowie klas 8a, 8b i 4a dowiedzieli się, jakie są najstarsze, najgrubsze i najwyższe drzewa na świecie i w Polsce. Poznali również wiele frapujących ciekawostek na temat drzew - między innymi o znanym dębie Bartku, który jest znacznie młodszy, niż opowiadają przewodnicy, bo ma tylko ok. 700 lat, a nie tysiąc. Natomiast najstarsze polskie drzewo liczy sobie aż ok. 1300 lat i rośnie w województwie dolnośląskim. Za to na świecie najstarszym organizmem jest sosna długowieczna mająca ponad 5 tysięcy lat!
Maciej Gołąbek
„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”
Joanne K. Rowling
21 października przerwy w bibliotece szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej pękały w szwach. Tego dnia zgromadzili się czytelnicy – ci duzi i mali i udowodnili wszystkim, że czytanie wciąż jest modne, że się nie zdezaktualizowało.
Uczniowie wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordów w czytaniu na przerwie – akcji organizowanej w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Nasze dzieci od samego rana skierowały swe kroki do biblioteki, W biciu rekordów w czytaniu na przerwie wzięli udział chętni uczniowie wszystkich klas. Łącznie w akcji wzięło udział 73 uczniów. Niektórzy przychodzili czytać każdą przerwę tego dnia. Wielu spośród nich przyszło ze swoimi ulubionymi książkami z domu. Wielu wybrało sobie książkę z półki w bibliotece – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami. Starsi uczniowie objęli opieką naszych najmłodszych – uczniów klasy I i czytali im ich ulubione bajki. Był czas na przeczytanie fragmentów książki. Był też czas na promocję czytelnictwa czy wymianę doświadczeń i opinii. Były rozmowy o ulubionych książkach, uczniowie nawzajem polecali sobie książki warte przeczytania, ciekawe. Część z nich wypożyczyła książki do swoich domów. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem uczniów. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas czytających jeszcze więcej.
Donata Bieniek
Pod koniec października odbył się Bal Wszystkich Świętych. Jak co roku, uczniowie z klas I-III byli przepięknie przebrani za swoich świętych patronów. Zapraszamy do obejrzenia kilku migawek z naszej zabawy.
Do maja 2023 r. w naszej szkole będzie się działo!
Nasza szkoła we współpracy ze Stowarzyszeniem Droga Do Celu z Opola oraz Gminą Łubniany rozpoczęła realizację projektu „Razem raźniej”.
Z udziału w projekcie skorzystają przede wszystkim uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych, ale także ich rodzice i nauczyciele.
W ramach projektu odbędą się:
Więcej szczegółów dot. projektu w załączniku.
Razem_razniej.pdf
Do zobaczenia!
W dniach 26-27.10.2022 uczniowie klas VI -VIII wzięli udział w Akcji Sprzątania Aglomeracji Opolskiej w ramach projektu Mamy Rady na Odpady organizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem zbierali i segregowali odpady na ulicach naszej miejscowości , w parku w centrum Jełowej oraz placu zabaw. Uczniowie otrzymali T-shirty z logo projektu oraz ekologiczne torby.
Serdecznie zapraszamy do kina plenerowego, które już 28 października 2022 r. czekać będzie na wspaniałych widziów. Emisję rozpoczynamy o godz. 1800 .
Operacja "Człowiek w czerni" - co to takiego ? odpowiedzi czekają na Ciebie już w piątkowy wieczór !!
Zaprasza Łubniański Ośrodek Kultury
oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Członkowie samorządu uczniowskiego uporządkowali teren wokół Pomnika Powstańców Śląskich w Dąbrówce Łubiańskiej.
Złożyli wieniec i zapalili symboliczny znicz, upamiętniając tych, którzy polegli w walce o wolność naszego regionu i kraju.
Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
Pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia sprzed stu lat.
16 maja 1921 r. zostali aresztowani w czasie procesji na cześć św. Jana Nepomucena i zamordowani:
Rosa Bernard ur. 15 V 1860 r. w Bierdzanach – Sołtys Wsi
Barcik Walenty ur. 11 II 1859 r. w Turawie
Góra Augustyn ur. 27 VIII 1897 r. w Turawie
Halupczok Marcin ur. 24 X 1859 r. w Turawie
Mucha Franciszek ur. 2 VII 1872 r. w Turawie
Zgorzelski Tomasz 29 XII 1889 r. w Turawie
Cześć Ich Pamięci!
Przygotowujemy salę techniczną tak, aby uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne.
Na fotografii Mateusz i Leon, którzy przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości montują do stołów imadła.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Samorząd uczniowski organizuje zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt w Paryżu, które prowadzi Fundacja „Małych Braci”.
Prosimy przynosić:
* karmę dobrej jakości (np. Brit, Royal, Purina), mokrą i sypką,
* mleko zastępcze dla kociąt i szczeniąt,
* kołdry (bez puchu), koce, ręczniki, pościel, poduszki, materacyki dla psów
* środki czystości, przedmioty gospodarcze, artykuły dla zwierząt:
* płyny do podłóg, domestos, ace, płyny do naczyń, ręczniki papierowe, gąbki do mycia, ścierki, rękawiczki jednorazowe
* klatki transportowe dla psów i kotów,
* drapaki i zabawki dla kotów
* obroże, smycze, legowiska.
Dary prosimy przynosić do gabinetu pedagoga i psychologa.
Na minionej lekcji techniki uczniowie klasy IV przygotowali zdrowe, pyszne i kolorowe sałatki owocowe.
Kuliczkowski
Nowo wybrany samorząd szkolny zorganizował, akcje promująca zdrowe odżywianie. Co środę uczniowie pod opieką p. Renaty Kamińskiej i p. Sylwiusza Kuliczkowskiego będą przygotowywać poczęstunek dla swoich rówieśników. Będzie smacznie i zdrowo.
W dniu 21 października zapraszamy wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej na każdą przerwę do biblioteki. Tego dnia będziemy bili rekordy w czytaniu na przerwie w ramach III Międzynarodowej Edycji „Przerwy na czytanie”. Niech każdy tego dnia weźmie ze sobą swoją ulubioną książeczkę i przyjdzie do biblioteki. Pokażmy, że czytanie wciąż jest w modzie. Pokażmy, że cala Polska czyta dzieciom. Pokażmy, że czytają również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej.
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
29 września na przerwach i lekcjach rozbrzmiewało echem głośne czytanie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Starsi uczniowie czytali samodzielnie, młodszym czytał wychowawca. Każdy uczeń tego dnia słuchał niezwykłych opowieści, które przeniosły go w nieznane i odległe krainy baśni i bajek dziecięcych oraz literatury młodzieżowej. Mogli wraz z ulubionymi bohaterami przeżywać niezwykłe przygody, poznawać ich ciekawe historie a jednocześnie doskonalić technikę czytania i rozwijać pasje czytelnicze. Wielu uczniów przyniosło swoje ulubione książki, o których opowiedziało swoim rówieśnikom zachęcając ich do czytania. Był czas na niesamowite opowieści, zagadki literackie i czytanie z sercem w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytamy z Sercem” oraz z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
Technika nie musi być nudna. Na minionych zajęciach technicznych uczniowie klas IV, V i IV sporządzili pyszne musy owocowe. Musy wykonywali według własnych proporcji i ulubionych owoców. Pod czas zajęć korzystamy ze sprzętów, które otrzymaliśmy z programu Laboratoria Przyszłości
Powered by aSc EduPage