Jełowa, 25.03.2020 r.
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie!
Zawieszenie zajęć w szkole w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego COVID -19 wymusiło zmianę techniki realizacji procesu dydaktycznego również w naszej szkole: z zajęć prowadzonych stacjonarnie
w pomieszczeniach szkolnych na zajęcia prowadzone techniką „nauki na odległość”, tzw. zdalne nauczanie.
Zmiana techniki uczenia się i nauczania nie zwalnia ucznia z obowiązku szkolnego /obowiązku nauki, określonego w art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Kontakt ze szkołą
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19:
- Szkoła jest zamknięta, oznacza to, że w tym okresie nie prowadzi zajęć opiekuńczych i wychowawczych,
- O wszelkich zmianach dotyczących funkcjonowania jednostki informowana jest Rada Rodziców (przewodniczący RR),
Kontakt z dyrektorem szkoły możliwy jest:
- Odbiór podręczników, ćwiczeń i innych materiałów edukacyjnych z terenu szkoły możliwy jest po uprzednim uzgodnieniu i w terminie wskazanym przez dyrektora szkoły.
- Dokumenty rekrutacyjne do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021 proszę dostarczać:
- na adres mailowy szkoły psp.jelowa@lubniany.pl (skany, fotografie)
- na skrzynkę epuap (skany, fotografie)
- do skrzynki pocztowej wyłącznie w godzinach pracy szkoły tj. od 800 - 1300
Pomoc psychologiczna
W porozumieniu ze szkolnym psychologiem uruchomiono telefon zaufania i wsparcia psychologicznego online dla rodziców i uczniów naszej szkoły.
Kontakt z psychologiem:
Dni tygodnia: poniedziałek / środa
Godziny dyżurów: 800 – 1200
Telefon komórkowy: 531 229 946
Adres e-mail: anitaklis@interia.pl,
Szczególnie dla Państwa psycholog poleca zebrane informację pt.: „Rozmowy z dziećmi a koronawirus” – zapraszamy do lektury i rozmów z dziećmi J - załącznik nr 1: Rozmowy z dziecmi a koronawirus.pdf
Wsparcie pedagogiczne
Informuję, że pedagog szkolny pozostaje do Państwa dyspozycji, odpowie na pytania naszych uczniów oraz rodziców:
Kontakt z pedagogiem:
Dni tygodnia: od poniedziałku do piątku
Godziny dyżurów: 900 – 1200
Telefon komórkowy: 723 529 084
Zdalne nauczanie (kształcenie na odległość)
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej będą organizowali i realizowali kształcenie na odległość polegające na:
- przekazywaniu materiałów edukacyjnych dla ucznia, zgodnie z ustalonymi formami komunikacji (np. e-dziennik, e-mail, whatsapp, inne),
- monitorowaniu postępów uczniów,
- weryfikowanie wiedzy i umiejętności uczniów,
- informowaniu rodziców o postępach w nauce, zgodnie z ustalonymi formami komunikacji
(np. e-dziennik),
- informowaniu uczniów i rodziców o uzyskanych przez niego ocenach, zgodnie z ustalonymi formami komunikacji (np. e-dziennik),
- informowaniu rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji w celu wsparcia dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (zgodnie
z ustalonymi formami komunikacji),
- określeniu sposobu uzyskiwania informacji zwrotnej dotyczącej podejmowanych przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia,
- organizacji konsultacji dla rodziców oraz przekazywania im informacji o ich formie i terminie (harmonogram konsultacji dla rodziców stanowi załącznik nr 2).
Korzystanie z materiałów edukacyjnych
Organizacja kształcenia na odległość polega na tym, że nasi uczniowie będą uczestnikami m.in. procesu dydaktycznego poprzez platformę edukacyjną EduNect, Eduelo, Wakelet a także za pomocą naszej strony internetowej www.pspjelowa.edupage.org.
Strona internetowa szkoły:
Zadania i materiały wraz z instrukcjami dla uczniów wysyłane będą do zakładki
- „Praca zdalna z uczniami/ zadania domowe”,
a pliki, z których uczniowie mogą korzystać zamieszczane są na bieżąco w zakładce
- „Magazyn plików do nauki”
zapoznanie się odbywa się bez konieczności logowania dla ucznia oraz rodzica.
E-dziennik
Do końca marca zostanie uruchomiony E-dziennik „Librus Synergia”, który zdecydowanie ułatwi komunikację pomiędzy Państwem a szkołą, w tym z nauczycielami. Rozwiązanie to umożliwi nam także płynną wymianę plików bez konieczności używania tradycyjnej poczty elektronicznej. Logowanie będzie możliwe zarówno z poziomu telefonu komórkowego jak i z komputerów stacjonarnych, przenośnych, tabletów i innych urządzeń posiadających dostęp do internetu.
Wszelkie prace wykonywane przez ucznia odsyłane będą taką samą drogą elektroniczną lub w inny ustalony z nauczycielem sposób i podlegają ocenianiu.
Organizacja warunków do nauki w domu
Warto zadbać o:
Kącik do nauki
- biurko z krzesłem dostosowanym do wzrostu dziecka;
- odpowiednie oświetlenie, padające od strony pisania, niezbyt jaskrawe
- optymalną temperaturę w pomieszczeniu ok. 20/21 stopni Celsjusza
ale przede wszystkim o zniwelowanie elementów rozpraszających, tak aby dziecko mogło
w pełni skupić się na wykonywanych zadaniach.
Zasady higieny pracy przy komputerze
- ekran monitora powinien znajdować się na tle ściany bezokiennej, bokiem do okna, ale
w odległości nie mniejszej niż 1 metr, tak aby żaden fragment okna nie odbijał się od ekranu,
- monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku,
- klawiatura powinna być ustawiona w odległości ok. 10-15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki,
- najlepiej, aby blat znajdował się na wysokości łokci osoby pracującej,
- stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem rozproszonym,
- siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym,
- oparcie należy dopasować do kształtów pleców (powinno być lekko wygięte do przodu
i podpierać mocno lędźwiowy odcinek kręgosłupa)
dodatkowo warto zachować zasady higieny wzroku:
- nie pracujemy w warunkach prowadzących do wysychania gałki ocznej (w normalnych warunkach oko mruga 12 razy na minutę – przy komputerze mrugamy dwa razy rzadziej),
- systematycznie przeprowadzamy ćwiczenia rozluźniające mięśnie oczu, prowadzące do relaksu i odpoczynku układu wzrokowego (np. powoli ruszamy gałkami ocznymi od góry do dołu, następnie w prawo i lewo, a także kreślimy „ósemki” w powietrzu, zmuszając gałki do ruchów po okręgu).
Motywacja i wsparcie dzieci w trakcie samodzielnego uczenia się w domu.
Co zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza?
Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów.
- ustalcie z dzieckiem plan nauki: najlepiej zaczynajcie od rana, po śniadaniu, pamiętając
o przerwach; pracujcie systematycznie w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza; podsumowujcie (codziennie lub tygodniowo) to, czego dziecko się uczyło, tak aby na bieżąco widziało swoje postępy,
- zadbajcie o relaks (kolejne godziny przy urządzeniach mobilnych w celach rekreacyjnych nie są najlepszym pomysłem) i odpoczynek oraz odpowiednią ilość snu,
- zwróćcie uwagę na zdrowe odżywianie i ruch – wtedy łatwiej przychodzi koncentracja,
- nie bójcie się prosić o pomoc – obecny czas potrzebuje wsparcia i wymiany doświadczeń.
Rodzicu!
- PRESJI STANOWCZO MÓWIMY NIE – przymus będzie działał odwrotnie, kluczem do sukcesu jest motywacja wewnętrzna dziecka. Słuchaj komunikatów dziecka, weź pod uwagę trudności, które zgłasza. Daj poczucie uporządkowania, czyli dla dziecka bezpieczeństwa. Dziecko potrzebuje porządku, szczególnie w młodszym wieku szkolnym. Nadmiar materiałów docierający do dziecka może wywołać uczucie paniki – pamiętaj, że macie czas.
- W systematycznej nauce odgrywasz ważną rolę, jesteś przykładem i wsparciem, ale nie możesz zapominać o systematycznej kontroli.
- Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętaj, że nawet niewielkie osiągnięcia dziecka zasługują na pochwałę, tak samo jak wysiłek wkładany w proces uczenia się. Jeśli będziesz skupiać uwagę jedynie na niepowodzeniach dziecka, wówczas szybko straci ono chęć do nauki. Nagrody od czasu do czasu też są wskazane, ale nie w formie „coś za coś”.
- Nie stawiaj zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosuj do możliwości swojego dziecka – nie porównuj z innymi.
- Pomóż dziecku dostrzec korzyści, jakie może odnieść z już posiadanej i nabywanej wiedzy; pokaż mu,
w jaki sposób powiązać ją z codzienną rzeczywistością i jak wykorzystać ją w praktyce.
- Zachęcaj dziecko do rozmów, do myślenia, do wyrażania własnych opinii. Rozbudzaj w nim zainteresowanie otaczającym światem. Pokaż, że nauka naprawdę może być interesująca i przyjemna.
- Pomagaj, ale nie wyręczaj! Naprowadź, udziel wskazówek, wyjaśnij wątpliwości. Zachęć do samodzielnych rozwiązań, które dostarczą dziecku ogromnej satysfakcji, pokazując, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami.
Pomoc techniczna
W szkole zorganizowano zdalną pomoc informatyczną. W przypadku trudności z obsługą komputera lub potrzebą nabycia umiejętności obsługi programów lub aplikacji wykorzystywanych w procesie zdalnego nauczania zachęcamy rodziców, uczniów oraz nauczycieli do indywidualnych konsultacji.
Kontakt z informatykiem:
Dni tygodnia: od poniedziałku do piątku
Godziny dyżurów: 800 – 1600
Telefon komórkowy: 795 520 552
Adres e-mail: enter.it.krzysztof.danielczyk@gmail.com
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa
Zwracam się do Państwa o dopilnowanie przestrzegania wszelkich zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wskazań Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To na Państwu spoczywa odpowiedzialność za skuteczność realizacji zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, a tym samym za bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci, a Naszych Uczniów. Szczególnie proszę Państwa o dopilnowanie, by Wasze dzieci w czasie epidemii pozostały w domu i nie kontaktowały się z innymi osobami. Wszelkie kontakty mogą Oni ograniczyć do Internetu lub innych środków komunikacji. Proszę również o wsparcie swoich dzieci.
Służymy Państwu również pomocą i jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.
Komunikat dyrektora do Rodziców z dnia 25.03.2020 r.pdf
Z wyrazami szacunku
Dyrektor szkoły
Artur Baziuk