Zapraszamy na spotkanie
Konkurs ze znajomości przygód Koszmarnego Karolka rozstrzygnięty
Jedną z poczytniejszych publikacji dla dzieci i młodzieży naszej szkolnej biblioteki jest seria książek o przygodach Koszmarnego Karolka. Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy chłopca i jego przyjaciół. Po zapoznaniu się z tą serią powieści uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat wybryków i przygód niesfornego chłopca. Dla chętnych i najbardziej wytrwałych czytelników odbył się „Konkurs wiedzy o przygodach Koszmarnego Karolka”. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i znajomością treści lektury uzyskując następujące wyniki:
I miejsce – Aleksander Brojek (klasa VI)
II miejsce – Arthem Yukhym (klasa IV)
III miejsce – Leon Datko (klasa IV)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy fascynujących przygód z Karolkiem i innymi bohaterami literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Konkurs odbył się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0
Projekt czytelniczy klasy VIII
Uczniowie klasy VIII poznawali piękno naszego krajobrazu poprzez opisy przyrody w naszej epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Po zapoznaniu się z opisami przygotowali ilustracje, które miały być wizualnym wyrażeniem tego, o czym przeczytali w książce. Projekt ten realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 nie tylko miał na celu zapoznanie ich z przyrodą naszej ojczyzny, ale również miał uwrażliwić ich na piękno otaczającego świata oraz rozbudzić wyobraźnię. NPRCz 2.0Ministerstwo Edukacji NarodowejMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt klasy V
Uczniowie klasy V zainspirowani lekturą powieści C. S. Lewisa, „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” przedstawili w formie graficznej to, co zobaczyli bohaterowie książki za drzwiami starej szafy znajdującej się w domu profesora Kirke. Uczniowie podążając za Łucją, Edmundem, Piotrem i Zuzanną odkryli Narnię i za pomocą obrazu przedstawili, jak sobie wyobrażają tę magiczną krainę.
Projekt realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya w naszej szkole pojawiły się nietypowe postacie – Spider Man (i to nie jeden), Bob Budowniczy, Myszka Miki, księżniczki wszelkiej maści, Czerwony Kapturek, Alwin oraz jego ekipa i wiele innych. To uczniowie przebrali się za bajkowe postacie, dzięki którym w dzieciństwie (i nie tylko) poznawali świat, śmiali się, wzruszali. Dzień ten to nie tyko okazja do przebrania się za swoją ulubiona bajkową postać, ale to też okazja, aby docenić wartości edukacyjne dziecięcych opowieści, zachęcić do czytania, rozwijać wyobraźnię, a może też zapytać swoich bliskich, jakie bajki oglądali w dzieciństwie.
Dzień Postaci z Bajek zrealizowano w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2
Nowe książki w naszej szkole
Księgozbiór naszej szkolnej biblioteki powiększył się o nowe książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0.Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Znajdzie się coś dla uczniów - tych starszych i tych nieco młodszych. Również dla tych najmłodszych – uczniów klasy I, którzy dopiero poznają literki i uczą się czytać. Znajdzie się coś dla nauczycieli, którzy będą mogli wykorzystać nowe publikacje do pracy z dziećmi. Dla rodziców też się coś znajdzie. Wśród nowości mamy przygody Lassego i Mai, którzy wraz z komisarzem policji rozwiązują kryminalne zagadki, przygody koszmarnego Karolka, serię „Zaopiekuj się mną”, „Dziennik Cwaniaczka”, przygody bogów i bohaterów greckich, książki o wartościach tak ważnych w życiu każdego człowieka (seria o Pinku) i wiele innych. Zapraszamy. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wszak to Wy – Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice – wybieraliście tytuły książek, o które powinna wzbogacić się nasza szkolna biblioteka.
NPRCz 2.0
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WARSZTATY JESIENNE
W dniu 05.11.2024 uczniowie klasy 4 mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach jesiennych zorganizowanych w Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu. Spotkanie to miało na celu nie tylko integrację międzypokoleniową, ale także rozwijanie talentów językowych i artystycznych naszych uczniów. Na początku warsztatów uczniowie pod czujnym okiem pani Gabrieli zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne w małym koncercie ,tworząc orkiestrę instrumentalną i śpiewając piosenkę w języku niemieckim. Po części muzycznej przyszedł czas na kreatywne zajęcia plastyczne. Uczniowie wraz z seniorami wykonali jesienne stroiki– powstały piękne, kolorowe kompozycje. Warsztaty jesienne w Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu były niezwykle udane. Uczniowie nie tylko mieli szansę rozwijać swoje pasje artystyczne, ale także nawiązać piękne relacje z seniorami, co przyczyniło się do wzbogacenia ich doświadczeń życiowych.
4
Zajęcia edukacyjne z cyklu "Akademia zmian klimatu"
We wtorek (29.10.2024 r.) klasy 1-3 uczestniczyły w Eko-lekcji z misiem Solarkiem.
Dzieci dowiedziały się, co to jest pogoda i klimat, jaki wpływ ma człowiek na zmiany klimatu oraz jakie działania możemy wspólnie podjąć, aby zadbać o naszą planetę. Utrwaliły również swoją wiedzę podczas warsztatów segregacji odpadów, a na koniec rozwiązały krzyżówkę ekologiczną.
Zajęcia te odbyły się w ramach cyklu „Akademii zmian klimatu” - Projektu Doradztwa Energetycznego prowadzonego przez edukatorów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu - bardzo dziękujemy !
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
3
Świat baśni w obrazach
Uczniowie klasy I realizowali projekt „Świat baśni w obrazach”. Najpierw w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” posłuchali wybranych baśni Hansa Christiana Andersena przeczytanych przez nauczycieli, rodziców, starszych kolegów. Poznali przygody Calineczki, dowiedzieli się o tym, jak brzydkie kaczątko przemieniło się w pięknego łabędzia, z zapartym tchem śledzili losy dziewczynki z zapałkami... Następnie wykonali ilustracje do poszczególnych opowieści. Projekt realizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0.
WYGRANE NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM
W niedzielę, 27 października, nasze uczennice zwyciężyły w konkursie "Dyktando, naturalnie" zorganizowanym przez Łubniański Ośrodek Kutury w ramach projektu "Pokaż język w ŁOK-u!". W kategorii klas starszych Lena Zakrzewska zdobyła 1 miejsce, Inez Szymaszek 2 miejsce, a Paulina Głuszek 3 miejsce. Brawo, dziewczyny!
V BIEG KU SŁOŃCU
Szanowni Mieszkańcy Jełowej,
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej, jako Organizator informuje, iż w dniu 26.10.2024 r. (sobota) w Jełowej odbędzie się „V Bieg ku Słońcu”.
W związku z organizacją biegu i bezpieczeństwem uczestników informujemy, o konieczności usunięcia na dzień biegu wszelkich pojazdów z trasy biegu (ulice, pobocza, chodniki przed posesją).
Trasa biegu będzie wyłączona z ruchu ulicznego
w godz. 1045 – 1145 ul. Kupska,
w godz. 1045 – 1230 ul. Brzozowa,
Nadzór prowadzić będą służby mundurowe policji oraz straży pożarnej, na podstawie DECYZJI KM.7130.1.1.2024.AO Starosty Opolskiego z dnia 16 października 2024 r.
W załączeniu mapa techniczna biegu.
Plan orientacyjny (mapa_techniczna biegu) 5 i 10 km.pdf
Za utrudnienia przepraszamy, zachęcając jednocześnie do udziału w imprezie bądź kibicowania na trasie biegu.
Przerwa na czytanie
21 października szkolna biblioteka zapełniła się czytelnikami…tym małymi i tymi nieco starszymi. Tego dnia bowiem, jak co roku o tej samej porze, odbyło się bicie rekordów w czytaniu na przerwie. Tego dnia na dwóch przerwach w naszej bibliotece zgromadziło się 75 uczniów, co stanowi 51% uczniów całej szkoły. Uczniowie mogli poczytać swoje ulubione książki, przyjrzeć się zbiorom w naszej bibliotece. Chętni mogli wypożyczyć sobie książki do domu. Zapraszamy za rok o tej samej porze. Mamy nadzieję, ze pobijemy nasz tegoroczny rekord.
Akcja przeprowadzona została w ramach realizacji zadań w ramach kampanii „Cała Polska czyta Dzieciom” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0
Wraz z Nelą poznajemy świat
Każdy z nas z pewnością jest ciekawy, jak wyglądają odległe krainy. Niejeden marzył o tym, aby zwiedzić świat. Może oglądaliśmy ciekawe filmy podróżnicze i przyrodnicze. A może słyszeliśmy opowieści innych, którzy byli w tych odległych miejscach. Uczniowie PSP w Jełowej mieli możliwość poznania odległych krain widzianych oczami Neli – małej reporterki. Zapoznali się z jej relacjami, poznali jej przygody w odległych krainach. A potem… puścili wodze wyobraźni i stworzyli plakaty inspirowane tym, czego dowiedzieli się z kart jej książek. NPRCz 2.0Ministerstwo Edukacji NarodowejMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Alternatywne zakończenia lektur szkolnych
We wrześniu i październiku klasa VI realizowała na lekcjach wychowawczych projekt „Alternatywne zakończenia lektur szkolnych”. Uczniowie sięgnęli pamięcią do lektur z młodszych klas i zaproponowali alternatywne losy bohaterów literackich i nieco innezakończenie ich przygód, niż te, które znali z kart powieści. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Projekt ten rozbudził także ich wyobraźnię.Projekt realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.
NPRCz 2.0
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
1
SUKCESY W TURAWIE !!!
W dniu dzisiejszym reprezentacja naszej szkoły udała się do Turawy by na hali tamtejszej szkoły podstawowej wziąć udział w turnieju koszykówki 3x3 dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji przystąpiły szkoły:
PSP Turawa
PSP Luboszyce
PSP Ligota Turawska
PSP Osowiec
PSP Jełowa
Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” w każdej z czterech kategorii wiekowych tj.
klasy 6 i młodsze dziewcząt (Liliana Kupczak, Oliwia Raczek, Wiktoria Raczek),
klasy 6 i młodsze chłopców (Paweł Stasch, Seweryn Głuszek, Antoni Gołębiowski, Paweł Kudyba),
klasy 7-8 dziewcząt (Aneta Solga, Katarzyna Królikowska, Amelia Proć, Jessica Datko)
klasy 7-8 chłopców (Filip Waleska, Jakub Hajduk, Maksymilian Góralny, Paweł Grzesik oraz druga drużyna
Oliver Raczek, Piotr Kudyba, Nazar Kilnitskyi)
Od kilku lat poziom umiejętności dzieci w tej dyscyplinie wzrasta, co przekłada się na coraz ciekawszą rywalizację międzyszkolną. Mecze są zacięte ale toczą się według dobrze już znanych zasad przez co gra nie jest przerywana ciągłymi gwizdkami sędziego. Koszykówka 3x3 jest specyficzna bo czas meczu jest krótki a to przekłada się na dynamikę spotkania i często niespodziewane zwroty akcji. Zawodnicy występują bez pomocy i wsparcia trenera lub opiekuna. Jednym słowem, na czas trwania meczu są zdani sami na siebie. Nasza szkoła wystawiła w każdej kategorii swoich reprezentantów a w tej najstarszej chłopców nawet dwie. Z tego turnieju przywieźliśmy dwa puchary za zajęcie pierwszych miejsc w kategorii dziewcząt klas 7-8 i chłopców klas 7-8. Natomiast po zaciętych spotkaniach nasi najmłodsi zostali sklasyfikowani na trzecich miejscach co jest również dobrym rezultatem. Po zakończonym turnieju dla wszystkich uczestników odbył się „pościgowy konkurs rzutowy” w czterech kategoriach a nagrody ufundował nasz przyszkolny klub sportowy MUKS AKADEMIA KOSZYKÓWKI JEŁOWA. Dziękujemy organizatorowi za świetny turniej i GRATULUJEMY !!! uczestnikom sukcesów.
5
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
11 października 2024 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Warto zaznaczyć, że wydarzenie to było ważne nie tylko dla najmłodszych, ale i dla ich rodziców.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego nauczyli się w szkole do tej pory: recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Otrzymali także wsparcie od starszych koleżanek i kolegów z klasy trzeciej, w postaci wskazówek i porad, jak odnaleźć się w sytuacji szkolnej.
Po występach przygotowanych przez dzieci i nauczycieli, na scenę wyszedł pan Dyrektor, który oficjalnie pasował najmłodszych na uczniów klasy pierwszej – tym samym zostali oni włączeni do społeczności uczniowskiej PSP w Jełowej. Każdy uczestnik ślubowania otrzymał pamiątkowy dyplom ufundowany przez Radę Rodziców oraz słodycze od koleżanek i kolegów z klasy drugiej.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, pierwszoklasiści udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
17
Spotkanie autorskie
9 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z autorem książek dla dzieci i młodzieży, Pawłem
Gołuchem. Spotkanie w klasach młodszych (I – IV) oscylowało wokół wierszowanych książek z serii
„Smocze kroniki” . Pan Paweł w humorystyczny, zabawny i przystępny sposób opowiadał o tym, jak
powstaje książka, kto nad nią pracuje, skąd czerpie on pomysły do swoich książek. Poznaliśmy trochę
anegdotek o naszych pisarzach. Pan Paweł zaprezentował w formie teatrzyku swoje wiersze, które
zawierają takie wartości, jak współpraca, porozumienie.
Spotkanie w klasach starszych (klasy V – VIII) skoncentrowane było na tematyce związanej z potęgą
naszego umysłu i możliwościami naszego mózgu i toczyło się wokół najnowszej książki dla młodzieży
napisanej przez pana Pawła Gołucha, „Elwin 13. 400 lat po upadku”. Autor tej publikacji nie tylko
przedstawił nam swoją książkę, ale zaprezentował to, co stanowi sedno jego powieści. Zaprezentował
nam eksperymenty wokół możliwości ludzkiego mózgu. Na ich przykładzie udowodnił nam, jak
ogromne możliwości posiada nasz mózg, ale też jak łatwo jest go oszukać. Uczniowie mogli się o tym
przekonać osobiście uczestnicząc w tych eksperymentach.
Na zakończenie spotkania we wszystkich grupach wiekowych, żaden uczestnik nie odszedł z pustymi
rękami. Każdy otrzymał zakładkę do książki podpisaną przez autora. Ci, którzy chcieli, mogli kupić
książki pana Pawła z jego autografem i dedykacją oraz własnoręcznie wykonane przez autora smocze
poduszki. Również nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o komplet książek, które pan Paweł nam
przekazał.
Spotkanie przeprowadzone zostało w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wywołało ono pozytywne emocje i zainteresowało naszych uczniów, którzy z pewnością sięgną do
książek napisanych przez naszego gościa.Dziękujemy Panie Pawle za tę ogromną dawkę wiedzy i poczucie humoru.
8
I MIEJSCE W KONKURIE RECYTATORSKIM DLA LILIANY Z KL.V!
Liliana Kupczak z kl. V zdobyła 1 miejsce w kategorii klas 4-6 w VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim wierszy Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie, który odbył się 10.10.2024 r. Z werwą zaprezentowała wiersz "Czerwony Kapturek". Gratulujemy sukcesu!
Naszą szkołę reprezentowały też Zosia z kl. VI, Maria W. z kl. IV i ósmoklasistki: Aneta, Maja i Paulina. Cieszymy się z ich występu!
Dzień zdrowia psychicznego
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
To doskonały czas, aby przypomnieć sobie o tym jak ważny jest nasz dobrostan emocjonalny, który wpływa na nasze codzienne życie oraz zdrowie.
Uczniowie klas 7 oraz 8 wzięli udział w warsztatach, gdzie poznali „receptę” na dobre samopoczucie, a przy okazji stworzyli plakaty, które zdobią korytarze naszej szkoły.
W dniu dzisiejszym rozpoczyna się również oficjalnie II edycja programu „Godzina dla Młodych Głów” fundacji Unaweza, w ramach którego warsztatami profilaktycznymi na temat zdrowia psychicznego zostaje objęta cała społeczność szkolna. Młode Głowy- do zobaczenia na lekcjach
2
Zaproszenie dla Rodziców
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie